O mačkách vieme veľa

MAČKY A ZDRAVIE ĽUDÍ

Častokrát sa stretávame v praxi s otázkami od majiteľov, či to „ich zvieratko“ môže na nich preniesť nejaké ochorenie.
Ochorenia prenosné od zvierat na ľudí sa volajú zoonózy a prenášajú sa priamym kontaktom alebo prostredníctvom sekrétov a exkrétov.
Konkrétne mačky, môžu preniesť na človeka niektoré parazitárne (napr. črevné parazity Dipylidium, Echinococcus, Toxocara, Giardia, Toxoplazma, vonkajšie parazity Cheyletiella, svrab, plesne), ďalej bakteriálne (napr. Bordetella, Borelia, Campylobacter, Leptospira!!!, Mycoplasma, Salmonella), Chlamýdie a z vírusov napríklad besnotu!!!

Toxoplazma a tehotné ženy

Toxoplazmóza je ochorenie vyvolané jednobunkovým parazitom. Okrem mačiek a ľudí postihuje aj iné cicavce (vrátane psov), no iba u mačiek je tento parazit schopný rozmnožovať sa a iba mačka ho môže vylučovať do prostredia.
Mačka však nie je jedinou možnou cestou nákazy. Veľa ľudí sa nakazí zo surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa (jeho konzumáciou alebo nedostatočnou hygienou pri manipulácii), tiež neumytým ovocím a zeleninou (z pôdy znečistenej infikovaným mačacím trusom) alebo pri manipulácii s mačacím trusom (pri čistení mačacej toalety).
Mnohí ľudia sa nakazia toxoplazmou bez toho, aby sa u nich objavili akékoľvek príznaky. Problém nastáva vtedy, ak sa predtým na toxoplazmu negatívna žena počas prvých dvoch trimestrov tehotenstva nakazí. Vtedy dochádza k zápalu placenty, následkom čoho môže dôjsť k potratu, predčasnému pôrodu alebo k ťažkým poruchám plodu.

Ako sa chrániť pred infekciou toxoplazmou?

 • dobre umývať zeleninu a ovocie,
 • nekonzumovať surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso,
 • dodržiavať základné hygienické návyky pri manipulácii s mačkou,
 • denne čistiť mačaciu toaletu,
 • tehotné ženy by vôbec nemali manipulovať s mačacou toaletou !!!

Ako zistím, či má moja mačka toxoplazmózu?

 • Z krvi mačky vieme zistiť, či má mačka protilátky proti toxoplazme (to znamená, že sa stretla s pôvodcom toxoplazmy),
 • len u okolo 10 % infikovaných (pozitívnych) mačiek sa preukážu klinické príznaky (väčšinou neurologické),
 • pri séropozitivite sa vyšetrí vylučovanie oocýst (zo stolice, ktorá sa zbiera 3 následujúce dni po sebe).
 • Pri dôkaze oocýst následuje 2-týždňová terapia antibiotikami.

 

806_350_MACKY_003

Alergia na mačky

Alergia na mačky patrí medzi jednu z najčastejších alergií ľudí, aj napriek tomu mnohí majú nesprávnu mienku o tom, že človek je alergický na mačaciu srsť. V skutočnosti však ide o alergiu na mačacie sliny, kožné bunky a šupiny. Pretože sa mačka olizuje, alergén zo slín sa dostáva na srsť.
To znamená, že ani bezsrsté mačky nemusia byť hypoalergénne. Existujú však plemená mačiek, ktorých sliny sú menej alergizujúce, napríklad Sphynx, Cornish rex, Devon Rex, Sibírska mačka.
Všetko je však individuálne, preto prv než si mačičku prinesiete domov, treba si kontakt s ňou najprv vyskúšať.

DENTÁLNA STAROSTLIVOSŤ

Tak ako u ľudí, aj u mačiek má dentálna hygiena dôležitú rolu v prevencii ochorení. A to nielen ochorení ústnej dutiny a zubov, ale aj ochorení iných orgánových systémov.

Zubný plak a zubný kameň

Väčšina ochorení ústnej dutiny a zubov sa začína nahromadením mikrobiálnych povlakov, ktoré neskôr zmineralizujú na zubný kameň. Pri metabolizme sa z mikróbov uvoľňujú toxíny, ktoré vedú k deštrukcii tkaniva, gingivitídam (zápalom ďasna), parodontitíde až k uvoľneniu zubov. Toxíny po resorpcii do krvného obehu sa dostávajú do životne dôležitých orgánov (obličky a srdce), ktoré poškodzujú.

Už vytvorený zubný kameň sa odstraňuje ultrazvukovým prístrojom v celkovej inhalačnej anestéze.
Na zabránenie alebo aspoň spomalenie tvorby nového plaku a zubného kameňa sa odporúča pravidelné čistenie zubov, či už mechanicky (kefka, gáza), alebo pomocou gélov obsahujúcich enzýmy rozpušťajúce plak a na dezinfekciu dutiny ústnej.

FORL – felínne odontoklastické resorpčné ochorenie

Ide o ochorenie zubov typické pre mačky, ktoré je spôsobené odvápnením skloviny a vyúsťuje do odlomenia zuba a do gingivitídy. Presná príčina zatiaľ nie je známa a liečba je limitovaná na extrakciu zuba. Ochorenie sa prejavuje zvýšeným slinením, krvácavosťou, sťaženým hryzením potravy a silnou bolestivosťou.

VÝŽIVA MAČIEK A OBEZITA

Správna výživa má dôležitý význam pre správny rast a vývoj mačiat, ako aj pre zdravý a spokojný život dospelých mačiek.
Mačky sú striktné mäsožravce, to znamená, že najväčšiu zložku ich stravy by malo tvoriť mäso. Ich nároky na živočíšne bielkoviny sú vyššie ako u iných živočíchov. Z esenciálnych aminokyselín je najdôležitejší taurín, ktorý si mačky na rozdiel od psov nedokážu vytvoriť samé. Tuky sú dôležitým zdrojom energie a vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K).
Uhľohydráty sú pre mačky ťažko stráviteľné. Ich nadbytok vedie k obezite.

Čím teda mačku kŕmiť?

Existujú viaceré možnosti kŕmenia mačiek, každá z nich má svoje výhody aj nevýhody.

1. Komerčné krmivá
Sú vyrábané v rôznych formách (granule, konzervy, paštéty alebo kapsičky),
ich výhodou je to, že odpadá príprava krmiva, je to teda časovo nenáročné a pohodlné.
Odporúčame ale staviť na kvalitu a vyhýbať sa „hypermarketovým značkám“ (tie väčšinou obsahujú nízky podiel mäsa, vysoký podiel obilnín, veľa konzervantov, farbív a iných aditív).
Granule pomáhajú predchádzať tvorbe zubného kameňa, ale na druhej strane kŕmenie iba granulovým krmivom môže podporiť tvorbu močových konkrementov. Naopak vlhká strava (konzervy, kapsičky) prispieva k tvorbe zubného kameňa, ale jej výhodou je vyšší obsah vody.

2. Varená strava
Varenou stravou nemyslíme jedlo z našich tanierov! Varenie stravy je časovo náročné a treba presne kalkulovať, aby nebolo niečoho priveľa alebo málo.

3. BARF
Ide o nový spôsob kŕmenia a to surovou stravou, čo je pre mačky najprirodzenejšie. Nevýhodou je časová náročnosť prípravy. Výhodou je, že mačka dostáva všetky dôležité živiny a to pre ňu v najprirodzenejšej forme. 75 % tvorí surové mäso a kosti, 15 % vnútornosti, 5 % rastlinná zložka a 5 % zdroj minerálov.

Obezita mačiek

Obezita je charakterizovaná ako chorobný stav s nadbytočným ukladaním tuku. Je spôsobená vyšším príjmom energie ako je kalorická požiadavka mačky (primárna obezita). Niekedy môžu obezitu spôsobiť niektoré lieky a hormonálne poruchy (sekundárna obezita . Najčastejšie sa vyskytuje u sterilizovaných alebo kastrovaných mačiek, u ktorých obyčajne dochádza ku zníženiu telesnej aktivity a bazálneho metabolizmu vplyvom zmien koncentrácie pohlavných hormónov.

Riziká obezity: zvýšená náchylnosť k infekčným ochoreniam (pokles imunitných funkcií),
diabetes mellitus (cukrovka),
riziko lipidózy pečene (stukovatenie pečene),
ochorenia kardio-vaskulárneho systému,
ochorenia pohybového aparátu,
vznik neoplastických procesov,
FLUTD – obštrukčné ochorenie dolných močových ciest,
vyššie riziko komplikácii pri anestéze,
horšia kvalita života,
skrátenie dĺžky života.

Keďže je obezita chorobný stav, vyžaduje si aj adekvátnu terapiu. Pri primárnej obezite musíme zabezpečiť reštrikciu energetického príjmu. Najvhodnejšie sú komerčne pripravené veterinárne diéty a zvýšenie pohybovej aktivity. Sekundárna obezita si vyžaduje aj terapiu primárneho ochorenia.

806_350_MACKY_002

PORUCHY SPRÁVANIA MAČIEK

Niektoré vzory správania mačiek, ktoré spôsobujú problémy, nie sú pravými poruchami správania, ale prirodzeným správaním, ktoré chovateľa ruší, neželá si ho, alebo k nemu dochádza na neobvyklom mieste.
Mačky sú chované niekedy tak, že to odporuje ich biologickým alebo sociálno-psychologickým potrebám.

Medzi najčastejšie poruchy správania mačiek patria:

 • značkovanie močom (striekanie moču na predmety),
 • nečistotnosť (vykonanie veľkej alebo malej potreby mimo mačaciu toaletu),
 • agresivita (voči inej mačke alebo voči ľuďom),
 • strach (voči inej mačke alebo ľuďom),
 • škrabanie, ostrenie pazúrov,
 • abnormálne olizovanie, čistenie.

Značkovanie močom

Značkovanie močom je považované za prirodzené správanie mačiek, ktoré je ale pre majiteľa pri chove vo vnútri neprijateľné. Mačka pri značkovaní zaujme typický postoj – zadnou časťou tela k zvislej ploche, prešľapuje zadnými nohami, zadok má zdvihnutý, chvost kolmo vzpriamený a jeho koniec sa chveje. Potom vystrekne prúd moču na zvislý predmet. Väčšinou značkujú nekastrovaní kocúri, ale niekedy aj kastrovaní kocúri alebo mačky. Značkovanie býva vyvolané sexuálnym vzrušením, teritoriálnym správaním, stresom, strachom alebo úzkosťou.

MAČKY A MOČOVÝ APARÁT

Močový aparát patrí k najčastejšie postihovaným systémom mačiek.

Chronické zlyhanie obličiek – je najčastejšie ochorenie prevažne starších mačiek, ktoré sa nedá vyliečiť. Môžme iba spomaliť jeho progresiu. Príčiny vzniku tohto ochorenia sú mnohé. Obličky zabezpečujú viacero funkcií. Pri ich zlyhávaní dochádza k hromadeniu toxických látok metabolizmu v tele. Prejavuje sa to apatiou, mačky prestávajú prijímať krmivo, naopak prijímajú veľké množstvá vody a veľa močia, v terminálnych štádiách zvracajú, majú hnačku a chudnú. Je potláčaná tvorba krvi, preto sú anemické. Príznaky ochorenia sa objavujú v čase kedy už 70 % buniek obličiek je nefunkčných. Pretože obličky nemajú schopnosť regenerovať sa, je veľmi dôležité diagnostikovať toto ochorenie čím skôr a začať s terapiou.

Polycystická degenerácia obličiek – je ochorenie obličiek, pri ktorom sa tvoria v obličkách mnohopočetné cysty. Perzské mačky sú typickým plemenom, ktoré postihuje toto ochorenie a dedí sa.

Obštrukčné ochorenie dolných močových ciest FLUTD – je ochorenie močovej rúry a močového mechúra, ktoré postihuje prevažne kastrovaných kocúrov. Obštrukcia v močovej rúre bráni močeniu, hlavným príznakom tohto ochorenia je teda neschopnosť močiť. Obštrukcie trvajúce 3 a viac dní a končia fatálne v dôsledku nezvratných zmien v obličkách a v mechúri a celkového kolapsu.

Cystitída – je zápal močového mechúra často spôsobený bakteriálnou infekciou, prejavujúci sa krvavým močom, častým a bolestivým močením. U mačiek sa vyskytuje aj tzv. idiopatická cystitída, ide o zápal močového mechúra bez infekcie, ktorého hlavným spúšťačom je stres u mačky.