Nádorové ochorenia

NÁDOROVÉ OCHORENIA mliečnej žľazy vo veterinárnej medicíne

Psy a  mačky trpia na rôzne nádorové ochorenia. Najčastejšie sú to nádory mliečnych žliaz sučiek v strednom a hlavne vyššom veku. U sučiek asi 50 % všetkých nádorov tvoria nádory mliečnych žliaz. Z toho je 50 % zhubných (najčastejšie adenokarcinom), 50 % nezhubných. U mačiek je však percento zhubnosti až 90 – 95 %. Nádory sa vyskytujú skôr v staršom veku, zvyčajne nad 8 rokov a neskôr. Postihuje zvieratká bez rozdielu v plemene či počte gravidít.

U sučiek majiteľ nahmatá jeden alebo viac tuhých útvarov rôznej veľkosti (niekoľko milimetrov). Može byť postihnutá ktorákoľvek mliečna jednotka, najčastejšie posledné dve. Tkanivo reaguje na pohlavné hormóny, preto sa môže prvykrát vyskytnúť po háraní. Zvýšené riziko platí pre sučky s falošnou graviditou a pre tie, ktore užívajú hormonálnu antikoncepciu. Ak sa vytvoria metastázy, tak ich nájdeme na RTG snímku, v pľúcnom parenchýme alebo pri USG vyšetrení brušnej dutiny na vnútorných orgánoch.

Pri riešení nádorov je možné spraviť cytologické vyšetrenie, ktoré môže orientačne posúdit nádor. Definitívna diagnóza sa stanoví po chirurgickom odstráneni a následnom histopatologickom vyšetrení. Ak vznikne nádor na mliečnej žľaze, doporučujeme ho čo najskôr chirurgicky odstránit. Vo väčšine prípadov je najlepším riešením odstránenie celej mliečnej lišty, aby sme predišli šíreniu procesu.

Najlepšou prevenciou, aby takýto nádor nevznikol, je sterilizovať sučku pred prvým háraním, alebo medzi prvým a druhým. Štatisticky vychádza, že percento výskytu nádorov na mliečnej žľaze u sučiek, ktoré boli sterilizované pred prvým háraním, je 0,5 %. Po prvom je 8-percentná pravdepodobnosť. Každým ďalším sa riziko zvyšuje a sterilizácia po štvrtom háraní už nemá vplyv na zníženie rizika vzniku nádorov. Preto je klinické vyšetrenie v našej veterinárnej nemocnici Marfilvet, napríklad pri vakcinácii,  spojené s dôkladnym prehmataním mliečnych žliaz, aby sa odhalili akékoľvek novotvary včas.

MVDr. Stanislav Čegiň