Stomatológia

Starostlivosť o zuby zvierat nie je kozmetická záležitosť. Najčastejším problémom u psov aj mačiek, s ktorým sa v praxi stretávam, je zubný kameň. Samotné čistenie dnes už nie je len o mechanickom odstránení. Použitím rôznych typov ultrazvukových sond sa dajú ošetriť rôzne časti zubu a ďasien bez významného poškodenia. Samozrejme, všetko prebieha v úplnej narkóze. Používam bezpečnú inhalačnú anestézu, kde ani vek pacienta nie je extrémny problém. S predoperačným vyšetrením viem zmenšiť akékoľvek riziko, ktoré by mohlo nášho pacienta ohroziť. Zavedením tracheálnej kanyly do priedušníc nedochádza ku aspirácii žiadneho obsahu tekutín – vody, ktorá chladí ultrazvuk pri odstraňovaní  zubného kameňa.

Popri samotnom odstraňovaní kameňa u psov a mačiek sa ošetrujú aj iné problémy ústnej dutiny – korekcie ďasien, previsy a novotvary. Ani zlomený zub nemusí byť hneď extrahovaný – vytiahnutý, ak sa príde na ošetrenie čo najskôr. Použitie vhodných cementových výplní a kompozitných materiálov pomohlo mnohým psom, ktorým som takéto endotonické ošetrenie urobil a uspokojilo tiež ich majiteľov.

Najhoršie pre majiteľa a jeho miláčika je, keď musím extrahovať (vytrhnúť) zub. Majitelia prichádzajú so zvieratkom  na ošetrenie často neskoro. Je to vtedy, keď psík má výrazný zubný kameň, spojený so zápachom z ústnej  dutiny. Niektoré psíky alebo mačky majú pri príchode do nášej veterinárnej nemocnice Marfilvet výtok krvavo-hnisavých slín, rôzne opuchy, najčastejšie pod okom.

Preto je veľmi dôležitá prevencia a predchádzanie týmto problémom. Pri každoročnej vakcinácii si prezrieme aj ústnu dutinu, ale rok je pre našich niektorých malých spoločníkoch dlhá doba.

Samozrejme, záleží aj na plemene psa a na potrave. Dôležitá je aj individualita psíka. Niektorému psíkovi stačí prísť na ošetrenie raz ročne, niektorému každé tri mesiace.

V prípade, že si všimnete u svojich miláčikov zápach z ústnej dutiny, zubný kameň, krvácanie z ústnej dutiny, útvary v ústnej dutine, je vhodné navštíviť veterinárne pracovisko.

MVDr. Peter Dzivý